Projekt Virgin Oceanic
Foto

Sir Richard Branson znany miliarder i właściciel marki Virgin, chce podobnie jak w przypadku kosmosu, podbić także i inne zakątki światów. Jednym z celów, jest podróż na samo dno Rowu Mariańskiego, który tylko raz odwiedziła pewna ekipa i to ponad 50 lat temu. Branson chce zbudować pojazd, który popłynie głęboko na prawie 11 kilometrów!

Projekt nazwano Virgin Oceanic i jest właśnie na etapie wdrażania w życie. Budowane są pierwsze prototypy łodzi nazwanej DeepFlight Challenger. To jednoosobowy pojazd, którego koncepcję przedstawiła firma Hawkes Ocean Technologies (związana ze znanym podróżnikiem Steve’em Fossett’em).

Projekt Virgin Oceanic zakłada, że pojazd odwiedzi łącznie 5 najgłębszych miejsc na świecie. 

Pierwszą wyprawę, na dno Rowu Mariańskiego (10911 m głębokości), będzie pilotował Chris Welsh. Branson wyruszy w rejony Rowu Portorykańskiego (9219 m głębokości) jako drugi. W trakcie kolejnych dwóch lat mają się odbyć trzy kolejne wyprawy: do Rowu Sandwich Południowego, Rowu Diamantina i w głębiny Morza Grenlandzkiego. Maszyna z turystami na pokładzie ma odbyć pierwszą podróż za około trzy lata.

Niespotykana szybkość i zwrotność DeepFlight, skrzydlatych łodzi podwodnych stworzonych przez firmę Hawkes, pozwala na łatwiejsze i bardziej opłacalne badanie niedostępnych dotychczas  części oceanu, oferując możliwość znacznego poszerzenia wiedzy naukowej na temat obszarów oceanicznych obejmujących blisko trzy czwarte powierzchni ziemi. 

Seria załogowych statków DeepFlight, stanowi postęp w konstrukcji podwodnych maszyn, przekształcając je z "podwodnych balonów ", wykorzystujących zbiorniki balastowe do zmiany głębokości zanurzenia, do łodzi zdolnych do podwodnego lotu.

Poniżej filmik demonstrujący pojazd DeepFlight Challenger.

Film pojazd DeepFlight Challenger

Aktualności
Norwegia 2020

Centrum Nurkowe Hitra


Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
 
 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 

n4CMS by new4mat.com © 2008       Administracja