Podwodny hotel
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto

Ten niezwykły obiekt powstanie u wybrzeży Dubaju. Jego projekt stworzyło konsorcjum polskich firm według projektu Politechniki Gdańskiej. Przedstawiciel polskich firm 2 maja podpisał porozumienie z firmą Drydocks World. Kontrakt został zawarty pod patronatem Ministerstwa Handlu Zagranicznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich podczas II forum inwestycyjnego - Annual Investment Meeting w Dubaju.

Hotel Water Discus to luksusowy obiekt, który da możliwość zamieszkania gościom 10 metrów pod powierzchnią morza. Z pokojów będzie się rozpościerał widok na rafę koralową.

Stworzenie takiego projektu wymagało zaawansowanej wiedzy i myśli konstruktorskiej. Posiadają je polskie firmy z Pomorza - Deep Ocean Technology, Stocznia Crist, biuro projektowe StoGda i Marine Projects.

Hotele Water Discus złożone są z dwóch dysków - podwodnego i nadwodnego. Dzięki temu zapewniają równocześnie możliwość podziwiania morskich głębin oraz korzystania z dobrodziejstw ciepłego klimatu.

Gdy po raz pierwszy wspominaliśmy na naszych łamach o tym obiekcie, jego twórcy koszt konstrukcji szacowali na 5-6 mln euro. Z wyposażeniem i wykończeniem cena wzrasta do ok. 25 mln euro.

Oba elementy konstrukcji połączone są trzema mocnymi nogami i pionowym ciągiem komunikacyjnym, w którym znajdują się schody i winda. Rozmiary dysków dostosowane są do warunków lokalnych.

W podwodnym znajdzie się 21 pokoi sąsiadujących z podwodnym centrum nurkowym i barem. Każdy z nich stanowi niemal integralną część podwodnego świata, zapewniając gościom niezwykle bliski, a jednocześnie bezpieczny kontakt z oceaniczną fauną i florą.

Z wnętrza pokoju można sterować oświetleniem najbliższego otoczenia i działaniem miniaturowych pojazdów podwodnych, pozwalających na oglądanie nawet mikroskopijnych mieszkańców głębin dzięki technice makrofotografii.

Bezpieczeństwo dysku zapewni niezwykle mocna konstrukcja i rozwiązania techniczne pozwalające na natychmiastowe samoczynne wynurzenie w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia dla osób znajdujących się w jego wnętrzu.

Wypoczynku nie muszą się obawiać osoby cierpiące na klaustrofobię. Szeroki szyb dsłoni widok nieba.

Obiekt jest całkowicie bezpieczny. Nie zatonie, nawet gdy zaleje go woda. Po odłączeniu od konstrukcji górnego dysku może pełnić funkcję urządzenia ratunkowego.

Kompleks Water Discus wyposażono w rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo nawet w przypadku najbardziej niekorzystnych warunków pogodowych. Konstrukcję wsparto na trzech wytrzymałych nogach, solidnie osadzonych na dnie. Górny dysk zawieszono nad powierzchnią oceanu.

Dzięki tym dwóm rozwiązaniom podwodny hotel pozostanie niewrażliwy nawet na falę tsunami, zdolną do zalania okolicznych terenów lądowych.

Konstrukcja zostanie ulokowana w bardzo atrakcyjnym miejscu, blisko rafy koralowej. Aby widok na nią był dostępny ze wszystkich pokojów, cały obiekt będzie wykonywał w ciągu doby jeden pełny obrót wokół własnej osi.

Dzięki Water Discus nurkowanie wśród kolorowych ryb i ukwiałów, rozświetlonych słońcem raf, skał i wraków dostarczy wiele, praktycznie nieznanych dotąd, wrażeń.

Centrum nurkowe hotelu położone będzie pod wodą, w bezpośrednim sąsiedztwie przestrzeni mieszkalnej dysku podwodnego. Znajdować się tu będzie śluza pozwalająca na opuszczenie dysku bez konieczności wychodzenia na powierzchnię oraz komora dekompresyjna, umożliwiająca treningi, a dodatkowo zabezpieczająca wyprawy nurkowe prowadzone na dużych głębokościach.

W przypadku zmiany warunków środowiskowych lub ekonomicznych, moduły Water Discus mogą zostać przeniesione w inne miejsce.

Oznacza to również ogromne ułatwienie w przypadku przeprowadzania zmian wystroju wnętrza hotelu. Dowolnie wybrany dysk można bowiem po prostu podmienić na nowy.

W hotelu, który zapewnia morską przygodę, nie mogło zabraknąć infrastruktury pozwalającej na uprawianie sportów wodnych. Wyposażenie bazy rekreacyjnej Water Discus obejmuje sprzęty umożliwiające aktywną zabawę zarówno na wodzie, jak i w głębinach. Wśród nich są trzyosobowe łodzie podwodne służące do penetracji podmorskich głębin, motorówki wspierające wyprawy nurkowe i narciarstwo wodne, a także szybkie skutery wodne i podwodne.

W dysku nadwodnym i w jego satelitach, wiszących 5-7 metrów nad lustrem wody, przewidziano miejsce na restaurację, centrum SPA, a także specjalistyczną część rekreacyjną.

Centrum dysku wyznacza wielofunkcyjne lobby zbudowane wewnątrz gigantycznego basenu. Na jego ścianach zawieszone są ekrany, pozwalające na bieżąco śledzić otoczenie podwodne kompleksu i aktywność nurkową.

Ta część kompleksu zostanie połączona z satelitami za pomocą przeszklonych tuneli, przecinających przestrzeń nurkowego basenu treningowego.

Na dachu konstrukcji znajdują się baseny kąpielowe wypełnione morską wodą (zintegrowane z treningowym basenem nurkowym). Całość uzupełnia egzotyczny ogród, w którym można znaleźć chwilę wytchnienia od natłoku wrażeń.

Źródło wirtualna polska

Aktualności
Norwegia 2020

Centrum Nurkowe Hitra


Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
 
 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 

n4CMS by new4mat.com © 2008       Administracja