Rekord Świata Starnawskiego
Foto
Foto

283 metry na obiegu zamkniętym.

Od 3 grudnia 2011r rekord świata nurkowania na obiegu zamkniętym należy on do Polaka – Krzysztofa Starnawskiego. Krzysztof po 9 godzinach dekompresji wynurzył się z Morza Czerwonego w okolicach Dahab, gdzie bił rekord wspomagany przez zespół złożony z Ireny Stangierskiej, Marka Klyty, Grzegorza Rutkowskiego oraz Wiesława Zahora.

Tym samym Starnawski pobił własny rekord Polski z października, 2010 r., kiedy na podwójnej konfiguracji rebreatherowej bezpiecznie wrócił z głębokości 222 m.

Poprzedni rekord należał do Davida Shaw, Australijczyka, który w 28 pażdziernika 2004 r. zszedł na głębokość 270 m w południowoafrykańskiej jaskini Boesmansgat. Kolejne jego nurkowanie w tej samej jaskini, również na 270 m zakończyło się tragedią. David Shaw zginął, próbując wydobyć na powierzchnię ciało zaginionego nurka Deona

Krzysztof Starnawski wykorzystał własnej prototypowej konstrukcji rebreather (aparat oddechowy) o obiegu zamkniętym (zmodyfikowana konfiguracja HammerHead).
Jest to urządzenie, którego działanie polega na wielokrotnym użyciu tej samej mieszanki oddechowej.

Poniżej stu metrów nurek zdany jest jednak tylko na siebie - tłumaczył po pobiciu rekordu Polak.
Nie ma żadnej możliwości, aby przyjść mu z pomocą, gdyby jej nagle potrzebował.

Zejście nie jest problemem, trwa krótko, kilkanaście minut, natomiast powrót z głębiny - kilka godzin i to jedna z największych trudności w tym całym przedsięwzięciu

Obecny rekord Polski w nurkowaniu jaskiniowym należy do Leszka Czarneckiego – 192 m

Rekord świata na obiegu otwartym do Nuno Gomesa – 318,25 m

Prezes naszego Centrum Nurkowego osobiście pogratulował Rekordziście Świata doskonałego wyniku.

Aktualności
Norwegia 2020

Centrum Nurkowe Hitra


Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
 
 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 

n4CMS by new4mat.com © 2008       Administracja