Jezioro Trześniowskie (Ciecz)
- Jezioro położone w województwie lubuskim 350 km od Nysy
- Głębokość maksymalna 59m- a w skali kraju pod tym względem zajmuje 10 miejsce.
- Przejrzystość 1 – 10m
- Dno muliste
Zbiornik leży na dnie bardzo głębokiej i wąskiej rynny polodowcowej,strome brzegi, porośnięte drzewami, tworzą niepowtarzalny klimat tego jeziora.
Większość brzegów jeziora ma charakter zbliżony do wybrzeży fiordowych a wody zbiornika posiadają I klasę czystości, a co za tym idzie bardzo dużą przezroczystość.
Sporo zatopionych drzew, duża ilość szczupaków, okoni, linów, leszczy, raki pręgowane.
Znajduje się tu stanowisko troci jeziorowej. Ponadto występuje tu zdecydowana większość rodzimych, jeziorowych gatunków ryb z sielawą, sieją i węgorzem na czele.
Z roślinności występuje rogatek, wywłócznik, moczarka kanadyjska, jezierza mniejsza, szczególnie piękne są rdestnice, osiągające długość nawet do 4m.
Jezioro Trześniowskie to główny akwen pełnego urody Łagowskiego Parku Krajobrazowego, otoczony przez przepiękne, głównie bukowe lasy. Nad jego brzegami ustanowiono dwa rezerwaty florystyczne. Opisywany zbiornik łączy się z pobliskim jeziorem Łagowskim poprzez krótki kanał. Przesmyk dzielący oba jeziora został w dużej mierze usypany sztucznie, a na nim Zakon Joannitów wybudował malowniczy zamek.
Miejscowość Łagów przylegająca do południowego krańca J. Ciecz z powodu swojego położenia, otoczenia, architektury nazywany jest "perłą" Ziemi Lubuskiej.
W Łagowie jest mnóstwo miejsc noclegowych o różnym standardzie, tak w ośrodkach wypoczynkowych, kwaterach prywatnych, jak i na polach namiotowych.
Wokół brzegów jezior wytyczono piękne trasy rowerowe, na miejscu są wypożyczalnie sprzętu pływającego, wiele punktów gastronomicznych.