Chorwacja informacje
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto

Powierzchnia- 56 542 km2
Ludność 4,5 mln (w tym Zagrzeb 1 mln)
Długość linii brzegowej- 5 835 km
Ilość wysp- 1 185, w tym 67 zamieszkałych (Krk i Cres największe)
Ludność- Chorwaci i mniejszości (Serbowie, Muzułmanie, Słoweńcy, Węgrzy, Czesi, Słowacy, Włosi i inni)
Religie- głównie katolicy; w mniejszości prawosławni, muzułmanie i inni chrześcijanie
Waluta- 1 kuna = 100 lipa
Woda w kranach- pitna w całym kraju
Strefa czasowa- GMT + 1 (w lecie +2), czyli jak w Polsce

Republika Chorwacka (Republika Hrvatska) leży w Europie Centralnej, nad Morzem Adriatyckim, na obszarze zlewisk Morza Czarnego i Adriatyku. Rzeki w Chorwacji środkowej i północnej są duże i należą do zlewiska Morza Czarnego (Sava, Drava, Dunaj). Rzeki, które mają ujście do Adriatyku, są krótkie i o dużych spadkach.


    Ukształtowanie terenu jest zupełnie różne w części północnej i południowej Chorwacji. Północna Chorwacja, w której skład wchodzą krainy Slawonia i Barania, jest niziną (Nizina Panońska), z rzadkimi i niskimi (do 500 m n.p.m.) górami. Jest to obszar rolniczo - przemysłowy. Natomiast południowa część Chorwacji jest górzysta, począwszy od Istrii, przez Gorski Kotar i Velebit, na całej Dalmacji kończąc. Mimo to, w Chorwacji nie ma gór wyższych niż 2000 m n.p.m. Najwyższym szczytem jest Dinara (1831 m), leżąca na granicy z Bośnią i Hercegowiną niedaleko miasta Knin.

     Chorwacja jest rzeczywiście krajem wysp, ponieważ jest ich tutaj ponad tysiąc i każda z nich jest inna. Wiele jest niezamieszkałych i każda posiada swój wyjątkowy charakter, historię i przyszłość. Pierwsza podróż nad Adriatyckie wybrzeże i jego wyspy jest podróżą w nieznane. Każda następna to wyprawa do już poznanego piękna tego rejonu, zawsze różnorodnego i zapierającego dech w piersi.

    
     Naszą historię zaczniemy od wysp Brijuni. Czternaście wysp rozciąga się na przestrzeni siedmiu kilometrów pomiędzy Pula i Rovinj. Natura stworzyła tutaj mały raj, prawdziwą harmonię flory i fauny, do której człowiek dodał pomniki historii i nowoczesne hotele. Brijuni oferuje cień pośród bogatej roślinności; bażanty, jelenie i  łanie, które spacerują swobodnie po wyspie; spokój i ciszę pośród dębów skalnych i stuletnich gajów oliwnych.
    
     Złota i zielona wyspa Krk jednocześnie jest i nie jest wyspą. Jest wyspą, jeśli dostrzeżemy idylliczną przyrodę i spokojne oazy oddalone od codziennego życia i nie jest, jeśli weźmiemy pod uwagę dogodne połączenia komunikacyjne. Krk jest oddzielony morzem od stałego lądu, z którym łączy go jednak most; posiada też małe lotnisko.

     Jeśli szukacie swojej wyjątkowej wyspy, znajdziecie ją – wyspy Plavnik, Kormat, Galun, Prvicand Zec oferują turystom naturę nietkniętą przez człowieka. Jeżeli natomiast chcecie spędzić czas wałęsając się po gościnnych miastach musicie odwiedzić miasta Baska, Malinska, Omisalj, Njivice, Krk i Punat, w którym jest największa w Chorwacji adriatycka marina.

     Cres i Losinj.

Jedna wyspa czy dwie? Pierwotnie były połączone kanałem, który był odkopany przez Rzymian (tłumaczenie dosłowne, też nie wiem o co chodzi). Obecnie są osobnymi wyspami. Północna część wyspy Cres leży w zatoce Rijeki i jest wystawiona na silne porywiste wiatry, przez co często jej szczyty są białe od piany morskiej. Część południowa jest chroniona przed sztormami i panuje tu klimat śródziemnomorski. Miasto Cres jest położone na środku wyspy. Do jego centrum można dostać się jedną z trzech bram. Historia wyziera tutaj z każdego kąta, czego można doświadczyć napotykając wielką ilość pomników. Zwieńczenia i portale kamienic mówią wiele o historii ich mieszkańców – narzędzia kowalskie i ciesielskie na domach rzemieślników i ryby u rybaków.

Na Losinj klimat jest przyjemny i jest tutaj wiele lasów, przez co jest to zarówno rejon wakacyjny jak i leczniczy.

     Spośród 1185 rozsianych wzdłuż adriatyckiego wybrzeża skalistych i ubogich w ziemię wysp i klifów Susak jest jedną z nielicznych wysp, które natura stworzyła z piasku. Jest tam 20 milionów ton piasku, nadającego specyficzny smak produkowanemu tam winu.

     Następną wyspą jest Rab. W roku 1889 miejscowe władze ogłosiły ją miejscowością kąpielową i kurortem leczniczym. Turystyczne walory wyspy rozpropagował król Edward VIII, który przebywał tu ze swoją ukochaną, amerykanką Wallis Simpson. Przekaz głosi, że był on też prekursorem nagich kąpieli i w ten sposób naturyzm zagościł na wyspie Rab.
Rab jest jedną z najbardziej zalesionych wysp obfitującą w dużą (300) ilość źródeł słodkiej wody.

     Pag jest wyspą pełną mitycznych gajów oliwnych, bogatą w sól morską, słynną z koronek, słynnego na świecie delikatnego sera, mleka koziego, oleju z oliwek. Część wyspy ma wyjątkową rzeźbę przypominającą powierzchnię Księżyca.

     Przemierzając wyspy środkowego Adriatyku takie jak Olib, Silba, Premuda i Vir, Dugi Otok, Lovrada czy Padman odnosi się natychmiast wrażenie, że problemy codzienności i cywilizacji zostały daleko z tyłu. Przed nami rozpościera się nietknięta przyroda. Te wyspy potrafią oczarować, dodać energii i wzbogacić każdego. Są snem, który ogląda się z otwartymi oczami.

     Silba jest wyspą armatorów i szyprów pełną kapitańskich domów i dających schronienie od wiatru małych portów. Ist to wyspa rybaków i żeglarzy, którzy znają ją jako miejsce bezpiecznego schronienia przed sztormami.

     Ugljan to “przedmieście” i ogród Zadaru i zawdzięcza swoją nazwę obfitości oleju. Jest tam ponad 100.000 drzew oliwnych. Pobliska Pasman “wyrosła” na Ugljan. Są to bliźniacze wyspy, z tym że Pasman jest bardziej spokojna. Obie są równie pięknie i pokryte srebrno-zielonymi gajami oliwnymi. Te dwie perły są widoczne z brzegu miasta Biograd, geograficznego środka Adriatyku. Iz to wyspa położona między Ugljan i Dugi Otok. Jest słynna z obfitej śródziemnomorskiej roślinności i braku samochodów.

     Dugi Otok oferuje odpoczynek wśród przyrody na powierzchni 114 kilometrów kw. Można tam spotkać rybaków, rolników, piękne odosobnione plaże i atrakcje turystyczne. Miasto Telascica jest największym naturalnym portem spośród wysp Adriatyku. Jest tam park przyrodniczy ze stadem muflonów. Bogato zalesione północno-zachodnie wybrzeże obfituje w szerokie zatoczki i piękną plażę z 41-metrową latarnią. W czasie jej budowy w 1949 r. do tynku dodano ok. 100.000 żółtek jaj, aby zapobiec jej zniszczeniu przez słońce i morze.

     Jak głosi legenda, Kornati (labirynt morskich przesmyków i wysepek) zostały stworzone przez Boga z pozostałych po stworzeniu świata skalistych urwisk, które wrzucił do morza, zamieszał i stwierdził, że nie trzeba już nic poprawiać. George Bernard Shaw powiedział o tej grupie 140 wysp, wysepek i skał o najbardziej poszarpanych na Morzu Śródziemnym brzegach: “Bogowie chcieli ukoronować swoją pracę, więc ostatniego dnia z ich łez, gwiazd i ich oddechów stworzyli Kornati.” Wiele rybackich wiosek jest tam czasowo zamieszkałych i z powodu obfitości ryb są często odwiedzane przez wędkarzy.
Kornati są szczególnie atrakcyjne dla żeglarzy; są tam dwa nawigacyjne „wejścia” – Zut i Piskera. Wśród wysp malownicza jest Murter o powierzchni 18 km kw. połączona ze stałym lądem mostem o długości 12 m. Jest to wyspa rybaków, cieśli okrętowych i gajów oliwnych (coś takiego...). Miasta to Tisno, Hramina, Betina i Jezera.

     Wyspa Prvicis blisko turystycznej perły Vodice jest oazą śródziemnomorskiej flory i fauny. Wyspa Zlarin, leżąca na południowy zachód od Sibenik była w 15 wieku słynna ze zbiorów korali i gąbek, które możemy zobaczyć w znajdującym się tam muzeum.

     Na zachód od Zlarin leży Obonjan, znana jako Otok Mladosti (Wyspa Młodych). Niedaleko leży Kaprije, zawdzięczająca swoją nazwę uprawianym tam kaparom, z których pąków robi się przyprawę. Jachty odwiedzają Kaprije ze względu na dużą liczbę zatoczek i pięknych plaż. Zrije jest najdalej wysuniętą zamieszkałą wyspą z archipelagu Sibenik, znaną z dobrych miejsc dla wędkarzy i wielu zatoczek dla żeglarzy. Krapanj jest najmniejszą i najniższą z zamieszkałych wysp archipelagu. Ma powierzchnię 0,36 km kw. i wysokość 7 m. ale za to jest gęsto zaludniona.

     Naprzeciw Splitu, miasta harmonijnie łączącego zabudowę z wartościami historycznymi i kulturalnymi, portem i lotniskiem – leży Brac, najwyższa i trzecia pod względem wielkości wyspa Adriatyku. Jest pokryta sosnowymi lasami, winoroślami i gajami oliwnymi. Znany na świecie kamień z Brachas był użyty przy budowie wielu znanych budowli (m.in. Białego Domu w USA). Piękna plaża Zlatni rat mieści się w Bol, które jest największą turystyczną miejscowością w południowej części wyspy. Plaża znajduje się na przylądku pokrytym kamykami, które przemieszczają się w zależności od kierunku wiatru i fal i plaża zmienia swój kształt z dnia na dzień.
Na wyspie jest wiele miejsc kąpielowych i wypoczynkowych (Postire, Milna, Supetar...).

     Na południe od Brac leży Hvar, najdłuższa wyspa Adriatyku, znana z winorośli, gajów oliwnych (a jakże...) i lawendy. Jest otoczona krystalicznym kobaltowym morzem, pełna źródeł wody i słynie z największej ilości słonecznych dni. Harmoniczną jedność tworzą kamienne domy połączone małymi mostami, wyjątkowo piękne np. w Stari Grad czy w Vrbovska, gdzie znajduje się unikatowe muzeum rybołówstwa.
Hvar jest bez wątpienia wyspą wyjątkową, przyjemnym zimowym i letnim kurortem, z łagodnym klimatem i bogatą subtropikalną roślinnością. Pakleni otoci są bardzo interesującą grupą wysp z kamiennymi, piaszczystymi i przeważnie gołymi (jeśli chodzi o plażowiczów) plażami i skalistym dnem morskim, idealnym dla podwodnych łowców. Jest też znanym miejscem wśród żeglarzy.

     Po drugiej stronie Splitu leży Solta, uboga w roślinność, o brzegu stromym i poszarpanym. Głównym portem i kotwicowiskiem dla małych łodzi jest tam Maslenica.

     Z dala od lądu i jego trosk leży Vis, bogata w palmy, znana z rybaków (niemożliwe..), żeglarzy, pięknej natury i zróżnicowanej oferty turystycznej.
Na południowym zachodzie znajduj esię Bisevo o pow. 6 km kw. Jest tam wiele jaskiń “wrzeźbionych” w strome wybrzeże; jedna z nich – Modra splija – posiada wejścia powyżej i poniżej poziomu morza. Gdy morze jest spokojne, promienie słońca wpadające do jaskini załamują się na jej ścianach w ten sposób, że przedmioty i ludzie w jaskini pokryci są niebieskim, a  w wodzie srebrnym kolorem.

     Do archipelagu Vis należą wyspy Svetac (Sveti Andrija), Jakubka, Brusnik i Palagruza. Peljesac, formalnie nazywany półwyspem, jest faktycznie wyspą, oddzieloną od Korculi wąskim kanałem.

     Ston i Mali Ston to malownicze miasta, które w republice Dubrovnik były najważniejszymi po stolicy ośrodkami. Znane w tym rejonie są ostrygi i wina Postup i Dingac z zatoki Mali Ston.

     O Korculi mówi się jako o wyspie pełnej legend i pomników i najbardziej, wraz z Lokrum i Mljet, pokrytej lasami spośród chorwackich wysp. Pod koniec 13 wieku w pobliżu Korculi miała miejsce bitwa morska pomiędzy Wenecją i Genuą. Po stronie Wenecjan walczył Marco Polo, który ponoć urodził się na Korculi.
Na Korculi jest wiele znanych miast, jak Korcula, Lumbarda, Vela Luka. Wyspa słynie z 15-wiecznego tańca rycerskiego “moreska”, kamieniarzy, żeglarzy i budowniczych łodzi.
Daleko na otwartym morzu leży Lastovo o pow.
50 km kw, z bardzo poszarpanym kamienistym wybrzeżem z piaszczystymi plażami i kilkoma wysepkami w okolicy jej zachodniego i wschodniego brzegu. Na Lastovo domy są budowane jeden na drugim, ale każdy ma swój dostęp do słońca, powietrza i widoku.

     Wzdłuż Peljesac rozciąga się lesista wyspa Mjlet o powierzchni 100 km kw. W jej zachodniej części mieści się park narodowy, w którym można zobaczyć grube sosny alpejskie i kamienne, jaskinie Karst, dwa malownicze jeziora połączone z morzem, wiele kamienistych i piaszczystych plaż, wiele łowisk obfitych w ryby i homary.

     Mało kto jest w stanie określić kolor Adriatyku. Czasami morze jest ciemnoniebieskie, czasem niebieskie z zielonkawym odcieniem. Po prawdzie to morze w zależności od pory dnia i kąta padania promieni słonecznych mieni się tysiącem odcieni. I zawsze jest piękne i wyjątkowe.

Spośród 1185 wysp i klifów jedno miejsce jest na pewno przeznaczone dla ciebie.
Przyjedź tu i znajdź je.

Aktualności
Norwegia 2020

Centrum Nurkowe Hitra


Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
 
 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 

n4CMS by new4mat.com © 2008       Administracja